امروز : 0
ديروز : 0
ماه : 0
 
تاریخ : يکشنبه 9 ارديبهشت 1397     |     کد : 318

دکتر رهبر در جمع خبرنگاران:

افراد فاقد صلاحیت علمی جذب دانشگاه آزاد نمی‌شوند/ جذب اساتید با معدل 11/5در گذشته

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در گذشته برخی افراد با معدل 11/5 جذب دانشگاه آزاد شدند، گفت: بنده به صراحت عرض می‌کنم این افراد را در هیات علمی دانشگاه پذیرش نخواهم کرد.

 

دکتر فرهاد رهبر در حاشیه مراسم ازدواج دانشجویی 167 زوج دانشجوی دانشگاه آزاد درباره سیاست جوان‌گرایی که این دانشگاه در پیش گرفته است، اظهار کرد:‌ با توجه به اینکه در حال حاضر جوانان تحصیل کرده زیادی در دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها وجود دارد و همچنین مشکل بیکاری جوانان به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه که از مشکلات جدی روز کشور است، دانشگاه آزاد سیاست جوان‌گرایی و جذب فارغ‌التحصیلان را در پیش گرفته است.

وی افزود: شاید بیش از 30 درصد از جوانانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌‌ها هستند موفق به یافتن شغل نشده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دولت برای رفع این مشکل باید اهتمام داشته باشد، تصریح کرد: ما در دانشگاه آزاد این برنامه‌ریزی را انجام دادیم که سن اشتغال را کاهش دهیم.

به گفته رهبر در حال حاضر متوسط سن هیات وزیران بالای 55 سال و معاونین آنها بالای 60 سال است و در دانشگاه آزاد نیز متوسط سن روسای واحدها و معاونین آنها نیز به همان گونه است.

وی ادامه داد: به دستور دکتر ولایتی و سیاستی که در هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه آزاد مطرح شد در دستور کار داریم تا بتوانیم جوانان فارغ‌التحصیلی که شایستگی علمی خود را به اثبات رساندند مورد استفاده قرار دهیم.

رهبر اضافه کرد:‌ به همین منظور برای اینکه بتوانیم این کار را تسریع بخشیم در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها مجوز ویژه‌ای برای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد دریافت کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد:‌ برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا بتوانیم از بین فارغ‌التحصیلان در وهله اول برای تحقیق و توسعه و آموزش و سپس به تدریج برای مناصب و مسئولیت‌هایی که می‌توانند جوانان در دانشگاه‌ها داشته باشند از آنها استفاده کنیم.

رهبر با بیان اینکه باید مدیریت شده کار را به دست جوانان بسپاریم، گفت: این کار باعث می‌شود جوانان در سال‌های آتی ترقی‌های لازم را داشته باشند.

به گفته رهبر اولویت دانشگاه آزاد در جذب جوانان و فارغ‌التحصیلان داشتن رتبه‌های علمی و شایستگی‌های لازم علمی و عمومی است.

وی همچنین درباره زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری گفت:‌ پس از اعلام نتایج، به زودی دفترچه‌ منتشر خواهیم کرد.

افراد بدون صلاحیت علمی در دانشگاه آزاد جذب نمی‌شوند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره تغییر وضعیت اعضای هیات علمی گفت: از بین 450 عضو هیات علمی که صلاحیت‌های آنها در دست بررسی است کسانی که صلاحیت عمومی و علمی‌شان مورد تایید قرار گرفته کارشان انجام شده و به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: ‌برخی از این افراد با معدل 11/5 جذب دانشگاه شدند، بنده به صراحت عرض می‌کنم این افراد را در هیات علمی دانشگاه آزاد پذیرش نخواهم کرد.

وی در پایان گفت: کسی که معدل مناسب ندارد، رشته تحصیلی که تدریس می‌کند با رشته تحصیلی خودش همخوانی ندارد، قطعا نمی‌تواند در دانشگاه آزاد به عنوان هیات علمی جذب شود. صلاحیت‌های عمومی و علمی افراد حتما باید به تصویب برسد تا جذب آنها را در دستور کار قرار دهیم.


PDF چاپ