امروز : 0
ديروز : 0
ماه : 0
 
تاریخ : شنبه 24 فروردين 1398     |     کد : 402

اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها

استاد، مهم‌ترین عنصر در اسلامی شدن دانشگا‌ه‌هاست

در سياست‌های راهبردی اسلامی شدن دانشگاه‌ها، استاد دانشگاه مهم‌ترین عنصر است و باید زمينه‌هایی برای جذب و گزينش استادان شايسته از نظر علم و ایمان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، «سند دانشگاه اسلامی» مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با امضای رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی ارسال و به وسیله معاونت‌های مربوطه به دانشگاه‌ها در مردادماه سال ۹۲ ابلاغ شده است.

در شماره قبلی اسلامی شدن دانشگاه‌ها، به ویژگیهای دانشگاه اسلامی پرداختیم و گفتیم که دانشگاه اسلامی، دانشگاهی است كه در آن محيطی سرشار از معنويت به منظور رشد و تعالی فردی و تربيت صحيح تزكيه و تعليم نفوس ايجاد می‌شود و حيات و شخصيت معنوی و اخلاقی افراد اعتلا می‌يابد.

در این شماره به سیاست‌های راهبردی اسلامی شدن دانشگاه‌ها می‌پردازیم؛ این سیاست‌ها به ۶ بخش اعم از استاد، دانشجو، نظام برنامه‌ریزی فرهنگی، متون و برنامه‌ریزی درسی، نظام برنامه‌ریزی آموزشی و پژوهشی تقسیم می‌شود.

در سياست‌های راهبردی اسلامی شدن دانشگاه، استاد دانشگاه مهم‌ترین عنصر است.

باید زمينه‌های مساعد قانونی و اجرايی برای جذب و گزينش استادان شايسته از نظر علم، ايمان، تقوا، تعهد و آگاهی و پای‌بندی به مبانی و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ايران فراهم شود.

همچنین جذب و گزينش استادان و مدرسان دروس معارف اسلامی به منظور گزينش استادان و مدرسانی با توانايی‌ها و شايستگی‌های بالای علمی، معنوی و اخلاقی از جمله نکات مهم در سند اسلامی شدن دانشگا‌ه‌ها است.

باید زمينه‌های مناسب مادی و معنوی برای شناسايی و تبيين و تكريم مقام استادان در دانشگاه را فراهم شود تا تشویق و ترغيب نسبت به تدریس شوند و نشاط و تحرک علمی و اجتماع آنان افزایش یابد.


PDF چاپ